Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Ekspertas: renkantis ir montuojant kabelius yra būtina žinoti jų naudojimo sąlygas


Sparčiai augant statybų rinkai kabelių gamintoja „Prysmian Group“ primena, kad labai svarbu yra pasirinkti tinkamą kabelio tipą ir laikytis jo montavimo sąlygų. Nesilaikant šių reikalavimų gali būti padaryta didelė žala turtui.


Pasak bendrovės „Prysmian Group“ ekspertų, renkantis kabelį, pirmiausia reikia suprasti, kokia yra kabelio paskirtis ir ko norima pasiekti kabelių jungtimi. Be to, reikia įvertinti ir aplinką, kurioje bus montuojamas kabelis. „Nuo kabelio įrengimo sąlygų priklauso , kokio stiprumo srovė juo gali tekėti. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad nors kabeliai atrodo labai panašūs, dėl jų konstrukcijos ir naudojamų medžiagų, montavimo aplinkai gali būti keliami tam tikri apribojimai“, – pažymėjo ilgą patirtį elektrotechnikos srityje turintis bendrovės „Prysmian Group Baltics “ Lietuvos regiono vadovas Mindaugas Liaugminas. „Pavyzdžiui, vieni juodos spalvos kabeliai gali būti montuojami tiesiai į žemę, o kiti turi būti įrengiami apsauginiuose vamzdžiuose“.

Svarbūs parametrai

Anot M.Liaugmin, vienas iš svarbiausių elektros kabelio parametrų yra jo laidininko skerspjūvis. Nors skerspjūvis yra nurodomas skaičiais, t.y. kvadratiniais milimetrais, tačiau skerspjūvio dydis yra tik orientacinė vertė, svarbiau yra kabelio elektrinė varža. „Todėl gali pasitaikyti, kai matuojant fizinį laidininko skerspjūvį gaunamas kitoks rezultatas, nei ant kabelio pažymėtas dydis. Kabelio laidininko varžos ribinės vertės yra pateiktos labai tiksliai, nes nuo jų priklauso leidžiama srovė.  Kaip ir elektrinis radiatorius, kabelis įkaista dėl per jį tekančios srovės. Skirtumas tas, kad vieno metro 1,5 mm2 kabelio varža yra apie 4000 kartų mažesnė nei 1 kW šildytuvo, taigi, esant panašiai srovei, jis įkaista kur kas mažiau“, – paaiškino specialistas.

Maksimalią kabelio darbinę temperatūrą dažniausiai riboja kabelyje naudojamų medžiagų savybės, kurias viršijus, kabelis pradeda prarasti savo savybes. Nustatytos eksploatacijos temperatūros neturėtų viršyti išoriniai veiksniai, pavyzdžiui, saulės šiluma ir karštas paviršius bei dėl apkrovos srovės atsirandanti šiluma ir visi šie veiksniai kartu.

„Todėl kuo šiltesnė yra aplinka aplink kabelį, tuo mažiau jį galima apkrauti ir atvirkščiai – gerai aušinamų kabelių apkrova gali būti žymiai didesnė. Pavyzdžiui, sausame smėlyje ir drėgnoje dirvoje įrengto kabelio maksimalios apkrovos srovės skirtumas gali būti beveik dvigubas“, – pabrėžė M.Liaugminas. „Taip pat išskiriama šiluma yra tiesioginiai nuostoliai, kurių negalima naudingai panaudoti ir todėl naudojant didesnį kabelių skerspjūvį gali būti daug sutaupoma. Norint rasti tinkamą skerspjūvį, reikia atsižvelgti į visus šiuos veiksnius.

Geresnis pasirinkimas

Pastatuose montuojamiems kabeliams keliami ne tik apkrovos, bet ir griežti Statybos produktų reglamento (CPR) statybinių medžiagų kabelių degumo klasių reikalavimai. Bendrovė „Prysmian Group“ sukūrė programėlę „CableApp“, padedančią pasirinkti kabelius atsižvelgiant į energiją taupančius sprendimus. M.Liaugminas pažymėjo, kad parenkant kabelius, programėlė atsižvelgia į skirtingus veiksnius ir apskaičiuoja ne tik palankiausią techninį sprendimą, bet taip pat parodo, kiek lėšų galima sutaupyti ir sumažinti CO2 emisiją naudojant didesnio skerspjūvio kabelį. „Į programėlę taip pat įtraukti vietiniai elektrotechnikos didmenininkai, todėl lengviau rasite artimiausią vietą, kur galėsite įsigyti kabelių“, – pridūrė jis.

Programėlę „CableApp“ rasite internete adresu www.cableapp.com, į mobilųjį įrenginį ją taip pat galima atsisiųsti iš platformų „Google Play“ ir „App Store“.

M.Liaugmino teigimu, klientai dažnai klaidingai mano, kad ugniai atsparų kabelį galima įrengti labai karštose vietose. „Tai netiesa, nes yra nurodyta maksimali kabelio darbinė temperatūra, kuri iš esmės yra panaši į įprastų kabelių. Ugniai atsparių kabelių funkcija – tam tikrą laiką užtikrinti elektros grandinės veikimą kilus gaisrui“, – paaiškino jis. Jis pridūrė, kad atsparumas ugniai pasiekiamas naudojant skirtingas medžiagas ir konstrukcijas, o kilus gaisrui gali sudegti visas kabelio konstrukcijoje naudojamas plastikas. Montuojant ugniai atsparų kabelį reikia naudoti atitinkamas tvirtinimo konstrukcijas, nes net ir paprastos metalinės kabelių kopėčios gaisro atveju gali neatlaikyti kabelių apkrovos, ką jau kalbėti apie plastikines kabelių jungtis.

„Nėra jokios naudos iš aukštos kokybės kabelio, jeigu jo tvirtinimo sistemos neatitinka reikiamos paskirties“, – pažymėjo M.Liaugminas. „Esame matę ir tokių atvejų, kai ant namo stogo esantys kabeliai yra pritaisyti prie žaibosaugos sistemos. Toks montažas yra labai pavojingas, nes žaibo atveju gali būti sunaikinta visa pastato elektros sistema ir yra realus pavojus, kad kils gaisras.

Svarbi tinkama darbo technika

Paprastai kabeliai yra jautrūs gniuždymui, todėl nereikėtų jų mindyti ar stovėti ant kabelių ritės. Taip pat reikia būti atsargiems tvirtinant įvores ir kabelių spaustukus – tvirtinimai turi būti atliekami pagal instrukcijas, o ne maksimaliu stiprumu arba prisukant iki pat sriegio galo.

„Artėjant žiemai reikia atkreipti dėmesį į kabelio atsparumą šalčiui. Svarbi yra ne tik kabelio montavimo, bet ir jo transportavimo temperatūra. Pakanka kelių valandų stipraus speigo ir kabelyje naudojamas plastikas gali tapti labai trapus. Neatsargiai įmetus į bagažinę šaltyje buvusią kabelio ritę arba netyčia ant kabelio ritės užkritus labai sunkiam daiktui, gali būti, kad kabelis bus pažeistas, nors ir jo susižalojimas gali būti nepastebimas“, – perspėja M.Liaugminas. „Dažnai negalime būti tikri, ar su šaltomis sąlygomis sandėlyje laikomais ir gabenamais kabeliais buvo elgiamasi tinkamai, todėl esant dideliems šalčiams, reikia būti atsargiems. Kad montavimas būtų paprastesnis, o rizika mažesnė, prieš montuojant kabelį, jį rekomenduojama palaikyti šiltose patalpose bent jau esant 10°С temperatūrai.

M.Liaugminas pridūrė, kad reikia būti atsargiems ir su Vidurio ir Pietų Europoje gaminamiems kabeliams, kadangi jiems gaminti dažnai naudojamos mažiau atsparios šalčiui medžiagos. Pasak jo, „Prysmian Group“ gaminamų kabelių montavimo temperatūra siekia -15 C°, o daugelio kitų regionų gamintojų ji gali būti -5 C° ar net +5 C°.

Norėdami pasiekti geriausių rezultatų, montuodami visada vadovaukitės kabelio gamintojo instrukcijomis ir atkreipkite dėmesį, kokį kabelį, kur ir kaip montuoti.

Originalus straipsnis